-mg-4582.jpg
 

Mida täpsemalt teab tellija oma soove, seda lihtsam on koostöö arhitektiga

Armin Meisalu, Arhitektrum OÜ arhitekt

Elu on näidanud, et enamasti on majaprojekti tellijatel lähteülesanne läbimõeldud, kuigi töö käigus hakkab see tavaliselt muutuma – mõnel rohkem, mõnel vähem. Soovitan alati kõigil oma soovid eelnevalt läbi mõelda. Vähemalt majasse paigutatavad ruumid, aga kui tellija ära otsustanud ka näiteks kasutatavad materjalid ja kütte, siis seda lihtsam on arhitektil. Ja detailplaneeringu või projekteerimistingimuste olemasolul peaks kindlasti oma soove ka nendega võrdlema, sest siis selgub, kui realistlikud need antud kinnistul on.

Tartumaal Ülenurmel Õssu külla ehitatud eramaja koosneb kahest mahust. Põhimaht ehk eluhoone on kahekordne ja viilkatusega, millele liitub autovarjualuse juures madalam ühekordne lamekatusega saunaplokk koos panipaigaga. Põhimahu esimesel korrusel jäävad tänavapoolsele küljele kabinet, WC, saun, tehniline ruum ning hoovipoolsele on paigutatud elutuba, söögituba ja köök ja terrass. Maja keskelt läheb trepp teisele korrusele, kus asuvad kolm magamistuba, WC, vannituba ja ühine garderoob. Saunaplokis asuvad eesruum, riietusruum WC-ga, pesemisruum ja leiliruum. Maja põhjaküljel asub autovarjualune kahe auto tarbeks ning sealt on pääs saunaploki küljes asuvasse panipaika. Ruumiplaneeringu osas on lähtutud ilmakaartest: põhiruumid ja terrass on paigutatud hoone lõuna- ja lääneküljele, et oleks tagatud maksimaalne päikesevalgus.

Projekteerimisel anti suhteliselt vabad käed. Oluline oli, et maja vastaks detailplaneeringu nõuetele ning majaomaniku lähteülesandes olid lisaks nõutud ruumidele majas mõned eelistused, kuidas neid omavahel ühendada. Näiteks elutoa, söögitoa ja köögi puhul otsustati need ruumid selgelt teineteisest eraldada, mis on erinev meil levinud suunast need enamasti suhteliselt avatuna planeerida. Teisel korrusel eelistati avarat trepihalli, kus oleks võimalik ümber trepi käia.

Samuti oli tellija sooviks rajada eraldi saunakompleks, kus lisaks saunaplokile pidi ka põhimahus väike saun elektrikerisega olema, kus saab tahtmisel kiirelt ilma suurema vaevata leili võtta.

Ehitusmaterjalide valik oli majaomanikul juba otsustatud. Oluline oli ehitamise lihtsus, kiirus ja hind. Kiiruse tagasid näiteks 500 mm plokkide kasutamine, mis ei vaja soojustamist ehk tööprotsesse jäi välisseina ehitamisel oluliselt vähemaks.

Jämerä toodang on iseenesest sümpaatne. Kui enamasti on tüüpmajade lahendused sellised traditsioonilised (viilkatused, laudvoodriga, räästad), lihtsad, tagasihoidlikud ning minu jaoks kohati ka igavad, siis Jämerä kataloogis on valik hoopis laiem ning leidub ka moodsat ja põnevamat arhitektuuri.

Erilahendused teevad hooned huvitavaks. Selle maja puhul võib erilahendusteks pidada eluhoone ja saunamaja sidumist ning hoone räästa lahendust, kus põhimahu otsaseintel neid ei ole, aga pikematel külgedel on. Lahendus seisneb selles, et otsaseinu on pikendatud hoone põhigabariitidest edasi umbes ühe meetri jagu ning räästad on tekitatud nende vahele. Maja küljelt vaadates mõjub kui täiesti ilma räästasteta.

 
 
 

Soovin lisainfot

Hakkan ehitama *

Soovin
 Soovin, et müügiesindaja võtaks minuga ühendust
 Soovin Jämerä uudiskirja

Saadan failid



Krunt *

Krundi asukoht

Soovin lisainfot

Luban lisada oma andmed JÄMERÄ kliendiandmebaasi ja saata mulle reklaammaterjale. *